Forbes slaví v listopadu desáté narozeniny. Připomeňte si s námi některé z mimořádných příběhů a rozhovorů, které jsme za tu dobu vydali – a dalších jedenadvacet pak najdete v našem tištěném speciálu Forbes 10.
Mark Zuckerberg měl ten večer skvělou náladu. Na tuhle zprávu totiž šéf Facebooku čekal dlouho – počet statusů, které lidé na jeho sociální síti odeslali za den, poprvé překonal jednu miliardu.
Jenže bělovlasý muž, který seděl na druhé straně stolu, a kterého Zuckerberg zkraje září pozval na večeři, jeho nadšení moc nechápal. Facebook nepoužívá a vlastně ho tak trochu považuje za zbytečnost. „Také jsem mu říkal: Marku, vždyť je to jen jedno číslo!“ směje se Václav Smil.
Dvaasedmdesátiletý emeritní profesor na University of Manitoba v kanadském Winnipegu si tenhle lehký vzdor může dovolit. V roce 2010 ho časopis Foreign Policy zařadil mezi sto nejvlivnějších lidí světa, je držitelem druhého nejvyššího kanadského vyznamenání Order of Canada a na večeře ho koneckonců kromě Zuckerberga zve i spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates.
EkologieU nás Smila téměř nikdo nezná, přitom je to možná nejinspirativnější Čech současnosti. Narodil se a vyrostl v Plzni, vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a dodnes mluví dobře česky, byť už mu chvíli trvá, než si na svůj rodný jazyk vzpomene. Během rozhovoru pak po dvou větách vždy přejde do angličtiny, ve které je evidentně jistější.
Už téměř půlstoletí totiž žije ve Spojených státech a Kanadě, kam emigroval v roce 1969. Přišel kvůli tomu o československé občanství, ale jen tak si mohl splnit svůj sen psát a přednášet o tom, jak funguje svět. Zajímá se o všechny oblasti od energetiky, historie, životního prostředí, globálních problémů až třeba po otázku, kolik masa bychom měli konzumovat, aby nás planeta uživila.
Napsal o tom už sedmatřicet knížek, v té osmatřicáté, která vyjde letos, se věnuje oceli. Odpověď na otázku, za jak dlouho nám dojde ropa, z něj sice nedostanete, ale o to ani Smilovi nejde – chce vás o tom donutit přemýšlet. Pomocí čísel, která miluje. Věděli jste, že Čína za tři roky spotřebovala stejné množství cementu jako Spojené státy za celé století? Nebo jiný údaj: lidstvo za jeden rok spotřebuje jen sedmnáct procent toho, co zemská biosféra vyprodukovala.
Chci vědět, jak spolu jednotlivé věci souvisejí.Smilovy knížky jsou podobných údajů plné. „Lidé jsou ochotní dva dny spát na ulici, aby si jako první mohli koupit nový mobil, ale nikdo z nich neví, že nebýt vynálezu syntézy čpavku, skoro půlka lidstva by dnes nežila. A mě vždycky zajímalo to, co je skutečně podstatné. Chci vědět, jak spolu jednotlivé věci souvisejí,“ říká Smil.
I proto je stále na roztrhání. Jako teď, když spolu sedíme v hotelu Parc des Eaux Vives na břehu Ženevského jezera. Smil má za sebou patnáctihodinovou cestu z Kanady, a přestože se prý už cestování snaží omezit a nabídky z různých konferencí většinou odmítá, tuhle cestu vynechat nemohl.