26.7.2019/Barbora Košňarová/ Články/ 0 komentářů
Všechny fotografiePotničky se nejčastěji vyskytují u malých dětí, a to hlavně u novorozenců a kojenců, nevyhýbají se však ani dospělým. Jedná se o neinfekční vyrážku, která se projevuje výsevem drobných zarudnutých skvrn na kůži, z nichž postupně vznikají puchýřky naplněné tekutinou. Hojení potniček napomáhají různé masti, koupele nebo také omývání postižených míst pomocí speciálních odvarů.
Potničky vznikají ve chvíli, kdy se potní žlázy zablokují a pot tak nemůže z pokožky přirozeně unikat ven. K takové situaci obvykle dochází při výrazném přehřátí těla a zapaření pokožky. Může to být například během horečky nebo také v horkém a zároveň vlhkém počasí, kdy se člověk mnohem více potí.
Ke vzniku potniček, které má na svědomí retence vývodu potní žlázy, jsou nejnáchylnější malí pacienti. Funkce potních žláz a termoregulace u nich totiž ještě není zdaleka tak dobře vyvinutá. Pokud jde o potničky u miminka, nemusíte se obávat, že by šlo o ojedinělý jev. Rodiče naopak řeší potničky u novorozence a potničky u kojence velmi často.
Ačkoliv potničky trápí především děti, mohou se v některých případech projevit také u dospělých pacientů. Příčinou jejich vzniku může být třeba několikahodinová jízda v rozpáleném autě nebo dlouhé cestování na kole či na motorce. Vylučování potu může blokovat i nošení nevhodného oblečení, používání silných krémů nebo spaní pod příliš teplými přikrývkami, což způsobuje přehřátí.
Jak vypadají potničky? Poznáte je podle typické vyrážky, jež se nejprve projeví výskytem zarudnutých skvrn na kůži. Z těch se postupně stávají puchýřky naplněné tekutinou, které mohou nepříjemně svědit, někdy dokonce splynou a na těle vytvoří větší mapy. Po nějaké době mohou puchýřky začít lehce praskat, zasychají a olupují se. Postižená místa se však obvykle během několika dní zahojí.
Potničky se mohou objevit prakticky po celém těle, nejčastěji se však tvoří v nevětraných záhybech kůže a v místech s větším počtem potních žláz. Pacienti si obvykle stěžují na výskyt vyrážky v tříslech, potničky v podpaží, potničky na krku nebo potničky na hrudi. Dále můžete zpozorovat:
U malých dětí často postihuje vyrážka také oblast pod plenkami. Objevit se proto mohou třeba potničky na zadku nebo potničky na břiše. Dospělí obvykle trpí vyrážkou v intimních partiích, kde může být kůže zapařená, a ženy si stěžují také na potničky pod prsy.
Když rodiče u svého dítěte objeví zarudlé skvrnky a puchýřky na kůži, obvykle předpokládají, že se jedná právě o potničky. Je však důležité si tuto skutečnost ověřit, protože dětské potničky lze snadno zaměnit s alergickou reakcí nebo spálou. Pokud si nejste jistí, zda se opravdu jedná o potničky, vyhledejte raději pediatra, který situaci odborně posoudí.
Spousta lidí si láme hlavu s tím, jak se zbavit potniček. Jelikož ale vyrážka u miminka, staršího dítěte i dospělého pacienta obvykle sama od sebe zmizí do dvou až tří dnů, většinou stačí jednoduchá domácí terapie. Jaká tedy platí na potničky léčba?
Dítě by rozhodně nemělo být navlečené v těsném oblečení, protože potničky vznikají právě na zapařené kůži. Vhodné je proto nechat pokožku dýchat a nevystavovat ji přímému působení slunce. Lékaři se také shodují, že je důležité udržovat doma konstantní teplotu, která se přes den pohybuje v rozmezí 21-24 °C, zatímco v noci by měla klesnout na příjemných 18 °C. Neměli byste zapomínat ani na důkladné větrání a správný pitný režim.
Co na potničky dále pomáhá? Doma můžete pacientovi připravit hojivé obklady či koupel s přídavkem jedlé sody, po které je dobré nechat pokožku odpočinout. Následně můžete vyzkoušet také mast na potničky, jako je například Bepanthen, Sudocrem nebo jiná zinková mast. V lékárně je běžně dostupný také univerzální Jarischův roztok, který je vhodný pro omývání poškozené kůže.
Vyrážka u miminka i staršího pacienta se údajně rychleji zahojí, pokud budete postižená místa oplachovat nálevem z řapíku či odvarem z dubové kůry. Pokožku údajně zklidní také jedlá soda a pro lepší vysušení i hojení puchýřků je vhodný černý čaj, dětský pudr nebo kukuřičná moučka.
Na léčbu potniček lidé často doporučují také omývání puchýřků odvarem z heřmánku nebo přímo heřmánkové koupele. Jelikož však bývají miminka na tuto bylinku často alergická, buďte s touto variantou opatrní.
Jestliže si dítě potničky škrábe nebo zanedbává správnou hygienu, hrozí, že si do rány zavleče infekci. Puchýřky v takovém případě mohou začít nepříjemně hnisat, léčba se značně komplikuje a na kůži mohou zůstat jizvičky. Pokud potničky samy během několika dnů nevymizí, okolní kůže výrazně zarudne a puchýře se zakalí či hnisají, nejlepším řešením je okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Abyste předešli vzniku nepříjemné vyrážky, vyplatí se dodržovat následující pokyny: