• 27/01/2023
  • Podle wizewebsite
  • 406 Pohledy

Tělo potřebuje sůl, ale velké množství ničí zdraví. Jak ji nahradit?<

Určitě už jste to slyšeli nebo četli. Sůl je škodlivá, způsobuje vysoký krevní tlak, zvyšuje riziko infarktu a mrtvice, zhoršuje funkci ledvin a dokonce přispívá k řídnutí kostí. Jenže současně ji organismus potřebuje.

Sůl je totiž nezbytná pro normální fungování řady tělesných pochodů. Spolu s dalšími minerály se podílí na udržování rovnováhy tekutin uvnitř buněk, stejně jako pro jejich správnou funkci. Přispívá k fungování srdce, nervů i svalů, stejně jako vstřebávání živin ve střevech.

Lékaři také roztok chloridu sodného, konkrétně naředěný jako fyziologický roztok, používají v infuzích při podávání léků.

„Škodlivost soli podle aktuálních znalostí není až tak jednoznačná, jak se roky předávalo,“ říká například specialistka na výživu a zdravotní prevenci Margit Slimáková. Její omezení je podle ní ale na místě. Dospělý člověk by měl za den přijmout maximálně 4 gramy soli. Jenže tolik může obsahovat třeba i jen sendvič, který si koupíte ke svačině. Průměrně každý Čech denně přijme i 16 gramů, Češka pak asi 10 gramů soli.

Jak nejsnáze omezit sůl

A právě z dlouhodobého hlediska je přemíra soli tolik nežádoucí. Pokud budeme jíst měsíce a roky tolik soli, neminou nás nejrůznější zdravotní komplikace. Mnohé už jsme zmínili. Podle odborníků například nadměrný příjem sodíku zvyšuje krevní tlak. Lidé, kteří hodně solí, mají také vyšší riziko onemocnění rakovinou žaludku.

A zkoumá se i vliv soli na vznik obezity. Sůl totiž zadržuje v těle vodu, způsobuje pocit žízně. A jak ji často lidé zahánějí? Pitím sladkých nápojů a limonád.

Tělo potřebuje sůl, ale velké množství ničí zdraví. Jak ji nahradit?

Co s tím? Pro omezení soli na správnou míru většinou nestačí jen přestat si dosolovat oběd nebo večeři. Až tři čtvrtiny sodíku, který za den přijmeme, pochází z průmyslově vyrobených potravin. Vaření a dosolování obnáší jen asi 10 procent denního příjmu tohoto minerálu.

Základ je vařit doma

Margit Slimáková proto doporučuje omezit v první řadě právě průmyslově upravované potraviny, které jsou často přesolené.„Potravinářský a stravovací průmysl tradičně spoléhá na sůl jako na neúnavného pomocníka, který jejich produktům dodá tu správnou chuť,“ podotýká.

Prvním krokem je proto nespoléhat na průmyslově vyráběné potraviny a polotovary a vařit doma. „Při domácí přípravě pokrmů snadno najdeme způsoby, jak dát vyniknout přirozené chuti připravených jídel. Kvalitní voňavé koření či bylinky jsou to nejlepší volbou,“ potvrzuje Kamila Šťastná, odbornice na koření z firmy Sonnentor.

Margit Slimáková doporučuje zaměřit se i na kvalitu kupovaných potravin, především zeleniny a ovoce. „Také doporučuji vhodně používat koření, bylinky, citrusy a další aromatické potraviny a využívat různé omáčky a přísady z celého světa. Zde sice porušujeme pravidlo lokálnosti, ale vzhledem k tomu, že na našem území nejsou pro pěstování některých koření vhodné klimatické podmínky nebo se zde daná kvalitní přísada či omáčka nevyrábí, stojí za to ji vyzkoušet,“ dodává.

Mějte také na paměti, že celozrnné produkty obsahují méně soli než produkty z bílé mouky. Jezte také méně potravin, které jsou konzervovány solí (uzeniny, nasolené maso). Všeobecně málo slané jsou čerstvý sýr, ricotta a tvaroh. Naopak tvrdý sýr je dost slaný a hodí se lépe k vaření.

Vaření s minimem soli

Komerční sděleníVýhra v soutěžním kvízu měsíce

V březnu se na Zdraví iDNES.cz věnujeme civilizačním chorobám. I na toto téma je soutěžní kvíz, který odstartuje 22. 3. a skončí o týden později v pondělí 29. 3. ve 12:00. Pro pět vylosovaných čtenářů, kteří odpoví na všechny otázky správně, je připravena antistresová kúra.

DR.NEK PILLS SET ANTISTRES MĚSÍČNÍ KÚRA

Set Antistres měsíční kúra je kombinace dvou produktů: Dr.nek TEA Antistress + Dr.nek Pills Antistress. Skvěle funguje díky jedinečné čajové směsi pro udržování dobré nálady a vysokému množství látky L-tryptofan. Kúra je vhodná pro ty, které ohrožuje stres, deprese či úzkost.K dobré psychické pohodě patří i zdravý jídelníček, který si můžete vytvořit zcela zdarma a na míru.