• 01/01/2023
  • Podle wizewebsite
  • 432 Pohledy

V Porubě přibývá odkladů. Nejlepším řešením pro děti jsou přípravné třídy<

Přípravné třídy jsou in. Jejich cílem je připravit děti na první ročník základní školy. Určeny jsou dětem, kterým byl povolen odklad povinné školní docházky a zároveň se chtějí naučit něco nového.

Stáhnout video

V Porubě otevřou vůbec první přípravnou třídu. Fungovat by měla od nového školního roku na Základní škole Jana Šoupala pro děti, které se ještě na první třídu necítí a opakování posledního ročníku školky by je vůbec nikam neposunulo.

Petr Nilius, psycholog: “Přípravná třída je jeden z možných nástrojů, kdy můžeme pracovat s dítětem v rámci přirozené věkové skupiny, kdy můžeme více individualizovattu přípravu. Už to vypadá více jako škola, ale už to není školka.”Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Zároveň by při vstupu na normální školu narazily na ten školní řád, na ty povinnosti, které je tam čekají. Přípravná třída je něco mezi. Takový školní inkubátor.”

Do přípravné třídy děti dochází na 4 hodiny denně, z toho se dvě hodiny učí a další dvě hodiny hrají různé hry.

Milan Chalupa, ředitel ZŠ J. Šoupala: “Už jsme plánovali vloni otevřít přípravnou třídu. Bohužel se to nepodařilo. Vzhledem k tomu, že v přípravných třídách můžou být počty žáků podle zákona od 10 do 15 a nám se vloni přihlásilo 9 žáků. Trošku jsme se pídili, jak je to možné, protože v některých městech ty přípravné třídy fungují a fungují výborně, takže jsme se inspirovali i u jiných a já předpokládám, že tím, že se tomu trošku udělala i osvěta, že se nám podaří tu přípravnou třídu otevřít.”

V Porubě přibývá odkladů. Nejlepším řešením pro děti jsou přípravné třídy

Nejen v Porubě hrozí, že budou poslední ročníky školek přeplněny. O odklad školní docházky pro své dítě totiž každým rokem žádá stále více rodičů.

Petr Nilius, psycholog: “My jsme dělali screening v Porubě, tak se nám ukazuje, že můžeme předpokládat 15-25% odkladů navýšení oprotipředchozímu roku, kdy to bylo v podstatě skoro každé čtvrté, nebo páté dítě. Není proto obvykle jako důvod. Rodiče by se neměli bát v tuto chvíli, měli by trošku věřit tomu školskému systému, že to zvládne. Já osobně preferuju, aby ty děti šly se svými vrstevníky.”

Pro odklad školní docházky je nutné doporučení od školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa. Poslední slovo má ale vždy ředitel spádové školy, nebo školy, kterou si rodiče dítěte zvolili. Podrobnosti k přihlášce na přípravnou třídu najdete na stránkách Základní školy Šoupala.

Nahlásit chybu Chyba byla úspěšně nahlášena.Popis chyby: V případě zájmu o odpověď, prosím zanechte na sebe email v textu zprávy.