• 01/02/2023
  • Podle wizewebsite
  • 339 Pohledy

Válka sousedů kvůli tújím: Létá kamení, mluví pěsti! Jak si poradí nový občanský zákoník?<

Všechno začalo tújemi na pozemku Petra Zatloukala (38). Jejich kořeny prý ničily podezdívku domu souseda Lubomíra Majera (77) v ulici Svépomoci.

Krumpáč a kořeny

„Vzala jsem krumpáč a vykopala u nás, kousek od plotu, jámu. Kořeny tu podezdívku ničily,“ tvrdí ovdovělá Anežka Kudrnovská (76). S vdovcem Majerem žije v jeho domku od roku 1998, přistěhovala se. A jak tvrdí, soused Zatloukal jí na uvítanou řekl: „Čím dřív odsud utečeš, tím to pro tebe bude lepší.“

Už tehdy se prý oba muži zrovna nemuseli, túje ale všechno pořádně zdramatizovaly. Majer podal žalobu a soud uznal jeho pravdu, ale odstranění tújí nenařídil. Jen jejich stříhání tak, aby Majerovi nestínily.

Tady bydlí…

„Ani to nedělá,“ stěžuje si nám starší žena. Je sama, její druh leží v olomoucké nemocnici. Podle ní ho sousedská nenávist zničila. Po soudním rozhodnutí prý Petr Zatloukal sáhl k teroru. „Skoro všechna okna nám v domě vytloukl, zahradu zničil nějakými jedovatými postřiky, stromy navrtal,“ ukázala paní Anežka, když reportéry Blesku vodila po domku a zahradě.

Líčí, jak viděli Zatloukala několikrát u sebe na zahradě. „Luboše tam zbil, zlomil mu dvě žebra, třetí nalomil.“

Válka sousedů kvůli tújím: Létá kamení, mluví pěsti! Jak si poradí nový občanský zákoník?

K soudu si Petr Zatloukal přivedl podle jejích slov čtyři svědky, kteří potvrdili, že v tu dobu byli s ním a že se nic nestalo. „A vrcholem všeho je ten nápis na plotě,“ slzí paní Anežka. Opravdu je tam napsáno »Tady bydlí zmrd«.

Proměna

Mladá žena na balkoně domu pana Zatloukala říká: „Manžel bude až pozdě večer, je v práci,“ a dodává: „Klidně přijďte, já vám řeknu, jak to tady opravdu je.“ „Připravte se na ni, je to lhářka,“ doslova syčí nenávistí paní Anežka. Z ukřivděné stařenky se obratem ruky stala jiná žena...

Druhá strana

K domu Zatloukalů mezitím přijel vůz s tchánem a tchyní mladé ženy. Většina rodiny se shromáždila… Posádka auta se pak na reportéry Nedělního Blesku doslova obořila. Náš příjezd oba chápali takřka jako osobní urážku a dávali to najevo. „Dejte si pozor na to, co napíšete,“ hrozila paní Zatloukalová. „Jinak vás budu žalovat.“

Bez epilogu

Rozhovor se nevydařil. Manželská dvojice, zejména její »něžnější« polovina, neměla pro souseda Majera ani slůvko dobré. „Je to blázen, běhá tady jenom v trenýrkách, všichni ho mají plné zuby, okna mu rozbili skauti, co se jim posmíval…“ A nádavkem pohovořila paní Zatloukalová o tom, jak pan Majer napadl ji.

„Dělala jsem tady u domku cosi na lešení, on přiběhl a takovou mi dal, že jsem spadla,“ říká. A pak – „Jedeme domů,“ přikazuje manželovi, který pokorně sedá do vozu. Jejich snacha slova tchána s tchyní potvrzuje a ukazuje na polena, naskládaná za tújemi, prvopočátkem svárů. Proč? „Aby na nás odvedle nemohli.“ Spory sousedů řešila policie i přestupkové komise. Nikdo nic nikdy nevyřešil, ani přes prokazatelné ublížení na zdraví, ani přes poškozování cizí věci, nebezpečné vyhrožování a kdoví, co ještě. Úřady asi čekají, až to mezi Zatloukalem a Majerem opravdu bouchne. Jen aby nebylo pozdě.

Jak spor řešit
cpodle nového
 občanského
 zákoníku?

Oproti předchozímu je nový občanský zákoník mnohem konkrétnější.„Například se v něm stanoví, že velký strom má stát minimálně tři metry od plotu souseda.Pokud bychom došli k závěru, že túje je strom, tak je nově výslovně stanovenamožnost bránit se vysazení stromů v blízkosti plotu nebo se za určitých podmínek domáhat odstranění již vzrostlých stromů. Pokud by túje byly blíže než 1,5 metru od mého plotu, mohl bych se domáhat, aby je soused odstranil. Abych byl však u soudu úspěšný, musel bych jej přesvědčit, že k tomu mám rozumný důvod,“ radí advokát Roman Moussawi.