• 19/03/2023
  • Podle wizewebsite
  • 403 Pohledy

Zachraňte své manželství! Tenhle trik zažehná i vleklou krizi<

Článek

Obecná představa je taková, že když už někdo kontaktuje rozvodového právníka, chce manželství prostě ukončit. Pokládá ho za zničené a neopravitelné. Britská rozvodová právnička Jane Keir s více než osmadvacetiletou praxí má ale jiné zkušenosti, proto svým klientům nejdřív nabízí usmíření a rozvod až v krajním případě.

Rozvod po padesátce: 4 překvapivé důvody, proč jich přibývá!

Rozvodové peklo: Tyhle 3 věci si zakažte, abyste neublížili dětem!

Jak to funguje?

Jane Keir tvrdí, že rozvod by měl být až opravdu tou poslední instancí a měl by přijít až poté, co všechny ostatní možnosti selžou. „Proto se svých klientů vždycky nejdřív zeptám, zda si jsou opravdu, ale opravdu stoprocentně jistí, že tohle je to, co chtějí,“ říká Jane Keir. A prý byste se divili, kolik lidí začne váhat, případně se dokonce přiznají, že svého partnera stále milují.

A právě jim Jane Keir nabídne ještě jednu poslední možnost, jak manželství zachránit – místo klasické rozvodové smlouvy s nimi sepíše smlouvu usmiřovací: „Je to vlastně normální rozvodová smlouva, která obsahuje úmluvu o rozvodovém finančním vypořádání a podobně, ale má něco navíc. Její součástí jsou i určité sliby obou partnerů o změnách jejich chování a fungování, které by mohly vést k zlepšení vztahu a následně třeba k záchraně manželství.“

Jde o ryze praktické závazky týkající se například rozdělení povinností ohledně domácnosti a dětí, společně tráveného času a vůbec věcí, které jednomu či druhému vadí a narušují pohodu vztahu. Může to být opravdu cokoli!

Když to nepomůže?

Zachraňte své manželství! Tenhle trik zažehná i vleklou krizi

A když jeden (nebo dokonce oba) nedodrží, co slíbil? Pak se přistoupí k rozvodu podle vypořádání, které bylo oběma odsouhlaseno v rámci usmiřovací smlouvy. „Zní to samozřejmě velmi neromanticky, ale podle mě to dává lidem prostor se zastavit, zhodnotit situaci, nadechnout se a třeba zkusit ještě vztah opravit,“ popisuje Jane Keir. Právník v tuto chvíli funguje jako prostředník, který dokáže krotit divoké emoce a předcházet hádkám, takže lidé mají skutečně možnost podívat se na věci s alespoň trochu chladnou hlavou.

„Samozřejmě neříkám, že je správné, aby lidé zůstávali v manželství, kde jsou oba nešťastní. To není dobře ani pro ně, ani pro jejich děti. Usmiřovací smlouva je ale minimálně způsob, jak si mohou být jistí, že udělali vše, aby manželství zachránili,“ tvrdí Jane Keir. A když to nevyjde, nemohou si navzájem ani sami sobě vyčítat, že se nesnažili.

Vážně to může pomoct?

Podle českých odborníků to úplně hloupé určitě není. „Je to v podstatě jen trochu jiná forma párové rehabilitace, která se s klienty běžně provádí, když mezi nimi dojde k rozkolu,“ vysvětluje vztahová koučka ze Školy pro ženy Hana Wolf.

Samozřejmě platí, že chtít musejí oba – snaha jednoho je vždycky k ničemu. Podle Hany Wolf také záleží na tom, jak to všechno začalo. „U každého vztahu je nesmírně důležitý jeho začátek, jak se dali dohromady. Pokud u jednoho z nich šlo od samého začátku o jakýsi vztahový kompromis, troufám si tvrdit, že ani taková terapie nepomůže,“ říká Hana Wolf.

Jestliže však byla na začátku oboustranná láska a pocit, že to je ten (ta) pravý (pravá), šance by tu být mohla. Právník je vlastně pak jen jiná forma terapeuta, vztahového poradce, který pomůže lidem se domluvit. „Musejí být ale také ochotni udělat jeden druhého šťastným. Když toho schopni nejsou, je namístě se s úctou rozejít a poděkovat si za vše, co spolu prožili,“ zakončuje Hana Wolf.

Co myslíte, může usmiřovací smlouva pomoci?

ynezorPumanzeSaNyknalC